mürebbiye

Türk filmlerinin esin hikayesi; Mürebbiye..

Yine Türkiyi İş Bankası Kültür Yayınlarının 69 numaralı Modern Klasikler Dizisinden. Toplamda dört hikaye 83 yaprağa ilmek ilmek işlenmiş. Baktığımızda hep klişe hikayeler diyebiliyorsak da İlknur İgan’ın çevirisi, Zweig’in muhteşem kurgusu birleşince heyecanlı hikayelere bir günün kısacık vaktini ayırarak tanıklık ediyorum.

Kitaba adını veren Mürebbiye öyyüksünde ik kız çocuğu, anne, baba, mürebbiye ve bir de erkek yeğen var. Sanıyorum olay örgüsü, erkek yeğenin varlığını bilmekle zihinlerde çözülüyordur. Mürebbiye ve yeğer arasında filizlenmemesi gerektiği düşünülen bir aşk… başkaları tarafından böyle düşünüldüğü için yaşanmışlıkları pişmanlığa dönüştüren bir aşkla hikaye ele alınıyor.

İlk başta iki küçük kız kardeşin, mürebbiyelerindeki değişikliği gözlemlemeleri ile başlayıp parçaları birleştirerek düşünüp sorgulamalarına da şahitlik oluyoruz. Stefan Zweig’i okuduğum iki kitap, dört hikaye kadar tanıyorum. Ve şimdilik, çocukların gerek iç dünyası gerek bakış açıları gerekse duygularını hissedip okuyucuya yansıtma konusunda etkili ve öğretici olduğunu söyleyebilirim. Daha çok okumayla çocuklara yaklaşımı, onlar gibi düşünebilme kabiliyeti edinme ve bu kabiliyetleri geliştirme ötesinde gemilere de yelken açabilme umuduyla…

 

“şimdi içinde büyümekte oldukları yaşamdan korkuyorlar, içinden geçmek zorunda oldukları karanlık bir orman gibi kasvetli ve tehditkar karşılarına dikilen yaşamdan korkuyorlar. ”

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir